آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل باز می‌گردد

مقامات آمریکایی از تصمیم دولت بایدن برای بازگشت این کشور به شورای حقوق بشر سازمان ملل خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حال برنامه ریزی برای بازگشت به شورای حقوق بشر سازمان ملل است؛ این اقدام به منزله لغو تصمیم دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق برای خروج از این سازمان در سال ۲۰۱۸ است.

در این راستا، مقامات آمریکایی گفتند که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور، تصمیم بازگشت به این شورا را به عنوان یک عضو ناظر با هدف عضویت کامل در سال آینده اعلام خواهد کرد.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس با تایید این خبر پیش بینی کرد که تصمیم دولت بایدن احتمالا با انتقاد نمایندگان محافظه‌کار کنگره آمریکا و گروه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی مواجه شود.

دونالد ترامپ سال ۲۰۱۸ در اقدامی جانبدارانه از رژیم صهیونیستی، عضویت آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل را لغو کرد.

یکی از مقامات ایالات متحده به آسوشیتدپرس گفت که دولت بایدن اعتقاد دارد شورای حقوق بشر سازمان ملل باید دست به اصلاحات بزند، اما بهترین راه برای تشویق به تغییر، “عضویت در این شورا در عین پایبندی به اصول است”.

وی افزود که شورای حقوق بشر “نهاد مهمی برای کسانی است که علیه استبداد و بی‌عدالتی در سراسر جهان می‌جنگند”.

این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند، اگرچه ایالات متحده تا پایان سال جاری میلادی عضو بدون حق رای(ناظر) در این شورا خواهد بود، اما قصد دارد جایگاه یکی از سه کشور اروپایی عضو کامل شورا یعنی اتریش، ایتالیا و دانمارک را که اواخر امسال به رای گذاشته می‌شود، تصاحب کند.

با این حال حتی در صورت پیروزی در انتخاباتی که ماه اکتبر برگزار می‌شود، مجمع عمومی سازمان ملل متحد باید نظر نهایی خود را دراین باره اعلام کند.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید