تحریم‌ها بیشتر از اینکه بر ما اثر منفی داشته باشد، برای خود آمریکا خسارت‌بار بود 

ایسنا/خراسان رضوی نماینده ولی فقیه در خراسان‌رضوی با بیان اینکه تحریم‌ها بیشتر از اینکه بر ما اثر منفی داشته باشد، برای خود آمریکا خسارت‌بار بود، ادامه داد: آمریکا وقتی ما را تحریم کرد، خودش منفعتی از این تحریم‌ها نبرد، نه تنها نقشه آمریکا شکست خورد، بلکه خسارت و زیان این‌ تحریم‌ها نیز برای آمریکا باقی ماند.

آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه امروز مشهد در حرم مطهر رضوی (ع) با تشکر از حضور پرشکوه مردم در روز ۲۲ بهمن ماه، اظهار کرد: وجود مقدس امام زمان از این حضور شما در پای نظام و انقلاب خشنود است. انقلابی که نقطه آرمانی آن فرج و ظهور بقیه‌الله است و مردم برای حضور در راهپیمایی‌ها سر از پا نمی‌شناسند و عشق خود را به انقلاب و نظام به منصه ظهور می‌گذارند. حتی امسال که به خاطر ویروس کرونا ما با مشکل راهپیمایی مواجه بودیم، اما باز هم مردم احساسات خود را بسیار باشکوه نشان دادند.

وی افزود: مسئله ۲۲ بهمن هر سال، تکرار یک خاطره نیست. انقلاب ما تمام‌ نشده است. انقلاب ما در همان اوایل پیروزی خود توانست به صورت یک قدرت در تمام دنیا ظاهر شود و توانست به واسطه فداکاری‌های مردم، بک اهرم قوی را در دست بگیرد و تا امروز پیش برود. ما هر سال ۲۲ بهمن با یک انقلاب روبرو هستیم و این طور نیست که خاطره انقلاب ۴۲ سال پیش را جشن بگیریم. هر سال که ۲۲ بهمن فرامی‌رسد، انقلاب ما در یک موقعیت خاصی قرار می‌گیرد و رشد و پیشرفت جهانی انقلاب ما در یک مرز بالاتری قرار می‌گیرد. این خصوصیت انقلاب ما است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: امسال مردم ما در زمانی جشن ۴۲ سالگی انقلاب را گرفتند که انقلاب در اوج اقتدار است. کسی که با تکیه بر قدرت استکباری عربده می‌کشید و می‌گفت که ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را نخواهد دید، الآن خود او از قدرت اخراج شده و منتظر استیضاح ذلت‌باری است که برای همیشه به حضورش در عرصه‌های سیاسی دنیا خاتمه دهد.

علم‌الهدی بیان کرد: دشمنی آمریکا با ما، در روزهای اول به خاطر پیروزی انقلاب بود. اما حالا پس از ۴۲ سال، این دشمنی بر اساس خوی استکباری آمریکا، دیگر در همان حد باقی نمانده است، بلکه چند برابر شده است. چون ۴۲ سال آمریکا با انقلاب ما جنگید و در هر قدمی که برداشت با یک شکست مفتضحانه روبرو شد، به واسطه این شکست‌های پیاپی که دولت‌های مختلف آمریکا از طرف انقلاب و مردم انقلابی ما متحمل شدند، دشمنی آنان با ما چند برابر شده است.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر دشمنی آمریکا با ما نسبت به سال اول انقلاب افزایش پیدا کرده است، تصریح کرد: آمریکا تا به حال هر قدمی که علیه ما برداشته، از جنگ و فتنه گرفته تا تحریم، در همه با شکست مواجه شده است. آمریکا در اوایل پیروزی انقلاب فکر می‌کرد می‌تواند به زودی آن را تضعیف کند، اما هر چه می‌گذرد می‌بیند فقط بحث ایران نیست، بلکه آقایی آمریکایی‌ها در دنیا رو به شکست است. الآن دیکر آمریکا دچار فروپاشی از درون شده است.

امام جمعه مشهد با اشاره به مشکل‌آفرین بودن تحریم‌ها برای کشور، عنوان کرد: اما تحریم‌ها بخش کمی از مشکلات ما را به وجود آورده است و آن طور که وزیر امور خارجه آمریکا اعلام می‌کرد که تحریم‌هایشان علیه ما فلج‌کننده بوده است، نبود. ما فلج و مستاصل نشدیم، در حال حاضر عشق مردم به انقلاب از روزی که دشمن می‌خواست ما را فلج کند، بیشتر است.

علم‌الهدی بخش زیادی از مشکلات کشور را ناشی از سوء مدیریت‌ها دانست و اضافه کرد: ما نمی‌خواهیم تهمت بزنیم و کسی را بدنام کنیم، ان‌شاءالله که اشتباهات از سر ندانم‌کاری بوده است، غرض نبوده بلکه سوء مدیریت است. زاویه گرفتن با فرامین رهبری در اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ما را با مشکل مواجه کرده است. اگر تدابیر رهبری در مسائل اقتصادی هم اجرا شده بود و در این خصوص هم مدیران با رهنمودهای رهبری زاویه نداشتند، امروز اقتصاد و معیشت ما با مشکل مواجه نبود.‌

وی با بیان اینکه تحریم‌ها بیشتر از اینکه بر ما اثر منفی داشته باشد، برای خود آمریکا خسارت‌بار بود، ادامه داد: آمریکا وقتی ما را تحریم کرد، خودش منفعتی از این تحریم‌ها نبرد، نه تنها نقشه آمریکا شکست خورد، بلکه خسارت و زیان این‌ تحریم‌ها نیز برای آمریکا باقی ماند. از دست دادن بازار و اقتصاد یک کشور ۸۰ میلیون نفری، خسارت کمی برای آمریکا نبود. مشکلات اقتصادی آمریکا با ما، به طور کلی روابط اقتصادی آمریکا با شرق را دچار مشکل کرد، تحریم‌های آمریکا علیه ما، روابط اقتصادی این کشور با چین و روسیه را بر هم زد. خسارت این تحریم‌ها برای آمریکا به مراتب بیشتر از مشکلاتی بود که برای معیشت ما به وجود آورد و آمریکا بیشتر از ما متضرر شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: آمریکا به واسطه تحریم‌ها دست به یک انتحار اقتصادی و خودکشی زد و علاوه بر این خود را در پرتگاه خطر فروپاشی داخلی نیز قرار داد. در این ۴۲ سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد، هم امام (ره) تا زمانی که زنده بود و هم مقام معظم رهبری در برابر آمریکا و غرب موضع داشتند، اما این موضع‌گیری‌ها فقط از سر خشم و دشمنی نبود. اگر امام (ره) اعلام کرد که رابطه آمریکا با ما، رابطه گرگ با میش است، بر اساس ۲۵ سال تجربه این حرف را زد.‌

علم‌الهدی ادامه داد: مواضعی که مقام معظم رهبری در قبال آمریکا دارند، یک لجاجت غیرمنطقی نیست. سخنانی که مقام معظم رهبری در ۱۹ بهمن ماه امسال به عنوان فصل الخطاب در رابطه با آمریکا بیان فرمودند، بر اساس بصیرت و شناخت ایشان بود. ایشان فرمودند ما بازگشت به تنهایی آمریکا به برجام را قبول نداریم و باید تحریم‌ها لغو شود، یک سال بگذرد و ما راستی‌آزمایی کنیم و سپس ما با آمریکا وارد مذاکره می‌شویم. این فرموده مقام معظم رهبری از سر لجبازی با آمریکا نبوده است.

وی عنوان کرد: فرمایش رهبری بر اساس یک بصیرت قطعی بوده است. روزی که برجام تصویب شد، آمریکا ۸۰۰ تحریم را بر علیه ما وضع کرده بود. از روز تصویب برجام تا به امروز ۷۵۰ تحریم دیگر آمریکا اضافه کرد و مجموعا شد ۱۵۰۰ تحریم و عناوین مختلف دروغین را بر این تحریم‌ها نهاد. حالا اگر آمریکا بخواهد به برجام هم برگردد، می‌گوید برجام در مورد هسته‌ای بود و ممکن است من تحریم‌های هسته‌ای را لغو کنم، اما تحریم‌ها که همه هسته‌ای نبود، برای برداشته شدن بقیه تحریم‌ها باید دوباره مذاکره کنیم.‌

امام جمعه مشهد تصریح کرد: آمریکا از ما خواهد خواست که هر چه داریم به او بدهیم. این از توطئه‌های آمریکا است، برگشت آمریکا به برجام به این شکل خواهد بود. آمریکا به تعبیر امام (ره) شیطان بزرگ است و مقام‌ معظم رهبری در محاسبات خود این مسائل را دیده‌اند. کسانی که می‌گویند دولت در آمریکا عوض شده است، بدانند که تمام تحریم‌ها را دولت دموکرات آمریکا قبل از ترامپ دیوانه بر ما تحمیل کرد و ترامپ هم‌ آمد و آن تحریم‌ها را ادامه داد. دولت جدید آمریکا نیز همین طور است و می‌خواهد ما را در تله بیندازد. این دولت جدید هم در بازگشت به برجام توطئه دارد، همان طور که ترامپی که از برجام خارج شد، علیه ما توطئه داشت. دولت جدید آمریکا می‌خواهد دو تحریم را علیه ما لغو کند و ۱۴۹۸ تحریم دیگر را باقی بگذارد و بگوید برای لغو این‌ها باید بیایید با ما مذاکره کنید.

علم‌الهدی گفت: من به عنوان یک فرد سابقه‌دار در این انقلاب، خوشبختانه از اول پیروزی انقلاب تا به حال گفته‌ام که ما در بین مسئولینی که در راس نظام بوده‌اند، خائن نداشتیم. ندانم‌کاری داشتند، اما خائن نبودند. اما حالا که مقام‌ معظم رهبری مسیر را روشن کردند و فرمودند که اول باید آمریکا تحریم‌ها را لغو کند و ما راستی‌آزمایی کنیم، اگر از حالا به بعد مسئولی از مذاکره و آشتی با آمریکا حرف بزند، بدانید که او اول خائن به انقلاب است. مقام‌ معظم رهبری با بینش عمیق و بصیرت خدادادی خود عمق فاجعه را دیدند و می‌گویند که آمریکا باید تحریم‌ها را لغو کند و ما راستی‌آزمایی کنیم و فقط هم به حرف نیست بلکه باید عملی شود، سپس ما اقدام به مذاکره می‌کنیم. اگر مسئولی بخواهد کاری جز این بکند، نظام پس از ۴۲ سال اولین خائن خود را پیدا می‌کند و این مردم هم با او مقابله خواهند کرد.

وی تاکید کرد: این مردم مقلد رهبری اند. نظام رهبر و ولی امر دارد و ایشان تکلیف تعیین می‌کنند. بنابراین ما باید هشیار و بیدار باشیم و گول نخوریم. دشمن در تمام زورآزمایی‌ها شکست خورده است، اما هنوز به شیطنت و تزویر خود امیدوار است و فکر می‌کند می‌تواند به این وسیله برای ما مشکل ایجاد کند. بیداری و بصیرت آسمانی و الهی رهبری که الهام گرفته از توجهات خاصه بقیه‌الله است، به همراه بیداری مردم، دشمن را در تمامی فتنه‌هایش شکست خواهد داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید