تصفیه خانه فاضلاب شیراز به دستگاه‌های دانش بنیان داخلی مجهز شد

ایسنا/فارس مدیر دفتر بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب آبفا شیراز، از تجهیز تصفیه خانه فاضلاب شماره ۱ آبفا این شهرستان به دستگاه‌های دانش بنیان داخلی خبر داد.

بهزاد زارع دوشنبه ۲۰ دی در جمع خبرنگاران بیان کرد: برای نخستین بار در کشور تصفیه خانه فاضلاب شماره ۱ شرکت آب و فاضلاب شیراز با ۵ دستگاه گیربکس و توربین هوادهی ساخت شرکت دانش بنیان داخلی تجهیز شد.

او همچنین با اشاره به آغاز عملیات راه‌اندازی و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شماره ۱ شیراز طی ۱۵ سال گذشته،  گفت: سیستم هوادهی تصفیه خانه فاضلاب شماره ۱ از نوع هوادهی سطحی و با استفاده از تعداد ۲۰ دستگاه گیربکس ساخت شرکت خارجی بود که پس از گذشت سه سال از شروع بهره برداری تعدادی از گیربکسها از ناحیه چرخ دنده دچار شکستگی شدند.

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب آبفا شیراز به دشواری عملیات تعمیر گیربکس‌های تصفیه خانه فاضلاب اشاره و عنوان کرد: علی‌رغم پیگیریهای متعدد و استفاده از تجارب چندین شرکت سازنده داخلی، انجام تعمیرات و ساخت چرخ دنده‌های مختلف، کارگشا نبود و طی مدت ۱۰ سال، تعداد ۱۴ دستگاه گیربکس از مدار بهره برداری خارج شد و به همین دلیل امکان اکسیژن رسانی در حوض هوادهی به شدت کاهش یافت.

زارع خاطرنشان کرد: از طرفی اجرای طرح ارتقای مصوب شرکت مهندسی برای بازسازی و ارتقای بخش هوادهی تصفیه خانه و تبدیل به روش هوادهی عمقی زمان بر بوده و هزینه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در بر خواهد داشت.

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب آبفا شیراز اضافه کرد: برای حل مشکل، با شرکت دانش بنیان داخلی برای ساخت گیربکس و توربین هوادهی ارتباط برقرار شد که با همفکری و همکاری دفتر مدیریت بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب شیراز، ایت شرکت موفق به طراحی، ساخت و نصب یک دستگاه گیربکس و توربین هوادهی در سال گذشته شد.

زارع اظهار کرد: پس از پایش عملکرد تجهیز این  ستگاه در یک دوره زمانی ۷ ماهه، این نتیجه حاصل شد که سیستم هوادهی سطحی ابداع شده در داخل کشور می‌تواند جایگزین بسیار مطمئن و پربازدهی برای هواده های سطحی تولید خارج باشد.

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولید کنندگان داخلی سیستم‌های هوادهی سطحی تاکنون توان تولید هواده‌هایی با حداکثر توان ۱۵ کیلووات را داشتند و با اقدامی که انجام شد برای اولین بار سیستم‌های هوادهی سطحی با توان ۵۵ کیلووات در کشور تولید شد.

مدیر دفتر بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب آبفا شیراز خاطرنشان کرد: با موافقت و حمایت مدیرعامل آبفا شیراز و نیز بازدید و بررسی بعمل آمده توسط معاونت برداری و توسعه فاضلاب در مرداد ماه سال جاری و پس از تایید عملکرد هواده منصوبه؛ شرکت آب و فاضلاب شیراز نسبت به عقد قرارداد برای خرید تعداد پانزده دستگاه الکتروموتورگیربکس و توربین هوادهی اقدام کرد.

زارع گفت: در فاز اول قرارداد و در مدت زمان بسیار کوتاهی تعداد ۵ دستگاه  موتور ،گیربکس و توربین هوادهی توسط شرکت دانش بنیان  داخلی ساخته شده و نیمه دی ماه امسال در حوض شماره ۲ تصفیه خانه فاضلاب شماره ۱ با موفقیت نصب و راه‌اندازی شد.

او با بیان اینکه شرکت سازنده دستگاه موتور، گیربکس و توربین هوادهی محصولات خود را برای مدت سه سال ضمانت کرده و به مدت ده سال خدمات پشتیبانی دارد، افزود: خرید تجهیزات شرکت‌های داخلی علاوه بر حمایت از تولید داخل، وابستگی به تامین کنندگان خارج از کشور را کاهش داده و استفاده از خدمات پس از فروش به راحتی میسر است و اهمیت این موضوع در شرایط تحریم بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید