رنج بافندگان فرش دستباف از دلالان بی انصاف

ایسنا/گیلان یک پیشران بافت فرش دستباف رشت گفت: دلالان فرش، با قیمت های بسیار پایین از ما فرش می خرند و با سودهای هنگفت در بازار به فروش می رسانند.

نیلوفر آتش زمزم در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: درآمد حاصل از فرش دستباف برای قالیبافان  اهمیت زیادی دارد چون در سبد معیشت و کاهش هزینه‌های زندگی و امنیت شغلی آنها اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه در کارگاه  هم به تولید فرش و هم به تولید تابلو فرش می پردازم، افزود: به دلیل اشباع بودن بازار تابلو فرش تعداد کمی از تابلو فرش ها به فروش می رود اما بافت قالی و قالیچه همچنان مشتریان خوبی دارد. یکی از دلایلی که بافندگان تمایل دارند بیشتر به بافت تابلو فرش بپردازند این است که برای بافت فرش مدت زمان زیادی برای اتمام کار نیاز است و دستمزدهای کمی هم بعد از پایان کار نصیب بافندگان می شود.

این پیشران بافت فرش دستباف با بیان اینکه از کشورهای سوئیس و ترکیه و عراق هم مشتریان بسیار خوبی دارد، خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر به کیفیت عالی فرش گیلان واقف هستند اما متاسفانه در کشور خودمان باید فرش گیلان را به نام دیگر استان های کشور معرفی کنیم تا از ما بخرند.

زمزم تصریح کرد: هزینه تمام شده تولید فرش افزایش یافته است و امسال سفارش کارها و فروش فرش کمتر از پارسال است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات وجود دلالان بی انصاف است که علیرغم گران شدن قیمت مواد اولیه قیمت پیشنهادی شان همان قیمت فروش پارسال است.

این پیشران بافت فرش دستباف با اشاره به اینکه یکی از فرشهای دستبافم را با ۲۰۰ درصد سود یک دلال معامله کرده است، گفت:  وجود نمایشگاه ها می تواند کمک زیادی به بافندگان فرش کند و امیدواریم جهاد دانشگاهی بتواند در این خصوص تدابیر لازم را بیاندیشد.

وی اضافه کرد: کرونا کار فرش بافان را کم رونق کرده است و امسال سال بسیار سختی برای بافندگان فرش بود. فعالیت در بافت فرش برای جوانان جالب است اما چون درآمد کمی دارند از ماندن در این عرصه بی انگیزه می شوند.

وی تصریح کرد: کیفیت فرش گیلان به حدی خوب است که استان های فرش خیز هم حتی برای خرید به بافندگان ما مراجعه می کنند و اما خودمان مجبوریم که فرش های رشت را به نام فرش اردبیل و تبریز بفروشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید