لجین الهذلول درصدد شکایت از افراد ناظر بر شکنجه‌اش است

به دنبال آزاد شدن فعال زن عربستانی، خانواده وی از تصمیمش برای شکایت از ناظران بر شکنجه‌ وی در زندان خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از عربی ۲۱، لینا و علیاء الهذلول، دو خواهر لجین الهذلول، فعال حقوقی زن عربستانی که به تازگی از زندان آزاد شده است، اعلام کردند که لجین برای شکایت از کسانی که بر شکنجه‌اش در زندان نظارت داشته‌اند به ویژه در زمان بازداشت خودسرانه‌اش در مکانی نامعلوم به دادگاه مراجعه و از آنها شکایت خواهد کرد.

لینا و علیاء در این باره گفتند که خواهرشان در زندان با انواع شکنجه از جمله شوک الکتریکی، شلاق و آزار و اذیت جنسی مواجه شده بود.

خانواده لجین الهذلول پنجشنبه اعلام کردند که این فعال حقوقی عصر چهارشنبه پس از ۱۰۰۱ روز بازداشت آزاد شده است.

دادگاه سال گذشته میلادی الهذلول را طبق ماده ۴۳ قانون مبارزه با جرائم “تروریستی” و تأمین مالی آن به ارتکاب اقدامات مجرمانه محکوم کرد.

از جمله اتهامات علیه الهذلول می‌توان به تحریک برای تغییر نظام سیاسی عربستان، تلاش برای کمک به طرح‌های خارجی در داخل کشور با هدف آسیب رساندن به نظم عمومی و همکاری با تعدادی افراد و نهادهایی که طبق قانون مبارزه با جرایم تروریسم و ​​تأمین مالی آن مرتکب اقدامات جنایی شده‌اند، اشاره کرد.

قاضی دادگاه مذکور مدعی شد که متهم به اتهامات مطرح شده علیه خود اعتراف کرده و اعترافات وی به صورت داوطلبانه و بدون زورگویی و اجبار مستند شد.

با وجود اینکه حکم پنج سال و هشت ماه زندان برای الهذلول صادر شد اما دادگاه دو سال و ۱۰ ماه از حکم او را تعلیق کرده و آغاز دوره زندانی شدن او را از مه ۲۰۱۸ اعلام کرد.

لجین الهذلول مه ۲۰۱۸ به همراه چند فعال دیگر در زمینه حقوق بشر و دفاع از حقوق زنان بازداشت شد. خانواده وی می‌گویند او با نظارت مستقیم سعود القحطانی، مشاور دفتر پادشاهی سعودی که بعد از ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی برکنار شد، در معرض شکنجه قرار گرفته بود.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید