مازوت‌سوزی در اصفهان تایید شد

ایسنا/اصفهان معاون امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: هفته گذشته سه روز نیروگاه شهید محمدمنتظری به دلیل محدودیت مصرف گاز، از سوخت مازوت استفاده کرد، اما بعد از آن استفاده از این سوخت قطع شد.

اگرچه تا هفته گذشته مدیران مربوطه در کارگروه آلودگی هوای اصفهان، استفاده از سوخت مازوت در صنایع این شهر را رد کرده بودند و تنها نسبت محدودیت استفاده از سوخت گاز در صنایع را اعلام می‌کردند، اما روز گذشته در صحن علنی شورای اسلامی شهر اصفهان از مازوت سوزی برخی صنایع و نیروگاه سخن گفته شد، اما هنوز بسیاری بر این باورند که با توجه به شدت آلودگی هوای اصفهان برخی صنایع این شهر مازوت سوزی می‌کنند.

در این باره معاون امور عمرانی استانداری اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اخباری مبنی بر مازوت سوزی برخی صنایع در اصفهان، توضیح داد: هفته گذشته که چند روز هوای اصفهان ناپایدار و سرد شده بود، مدیران استان تا بالاترین سطح، همه مخالف استفاده از سوخت دوم مازوت در صنایع بودند.

مهران زینلیان افزود: اما هفته گذشته از طرف شورای عالی امنیت ملی تماسی با استاندار استان گرفته شد و از سوی دیگر به دلیل دمای منفی هشت درجه سانتیگراد در شمال کشور و خاموشی شهرهای شمالی، درخواست استفاده از سوخت مازوت به جای گاز در نیروگاه‌ها داده شد تا بتواند جبران کمبود گاز در مناطق شمالی کشور شود.

وی گفت: اگرچه چند روز نسبت به این درخواست مقاومت می‌شد، اما هفته گذشته با این دستور موافقت شد و به تعداد محدود برخی شعله‌های نیروگاه شهید محمد منتظری به‌صورت ترکیب مازوت و گاز به مدت سه روز از سوخت مازوت استفاده کردند، اما بعد از اینکه بیم آن رفت آلودگی اصفهان بالاتر رود، به طور کامل استفاده از سوخت مازوت در این صنعت نیز قطع شد.

معاون امور عمرانی استانداری اصفهان گفت: در این جریان اداره کل محیط زیست با بررسی و بازدید و دادن اخطارهای لازم، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شهید محمد منتظری قطع شد.

وی درباره اینکه امسال پالایشگاه اصفهان از مازوت استفاده کرده است یا خیر، گفت: پالایشگاه از سوخت مازوت استفاده نکرده و اگر چنین کاری صورت گرفته، به طور قطع غیرمجاز بوده است، البته بعید می‌دانم در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان صنعت دیگری به غیر از نیروگاه شهید محمد منتظری از سوخت مازوت استفاده کرده باشد.

زینیلیان درباره اینکه احتمال می‌رود با کاهش دمای هوا دوباره مجوز استفاده از مازوت در صنایع و نیروگاه‌های اصفهان داده شود یا خیر، اظهار کرد: برخی تصمیمات در اختیار مدیریت استان نیست و اگر برخی تصمیمات از سوی شورای امنیت ملی گرفته شود، احتمال دارد دوباره از مازوت استفاده کنند.

وی با انتقاد از تخلف برخی مدیران نیروگاه شهید منتظری، گفت: به همین منظور نامه‌ای به دادستان اصفهان مبنی بر ترک فعل مدیران نیروگاه شهید منتظری ارسال کرده‌ایم، چراکه آنها بدون هماهنگی مدیریت استان از مازوت استفاده کرده‌اند، اگرچه با هماهنگی کشور این کار را انجام داده بودند.

مسئول کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان توضیح داد: دلیل اصلی گلایه‌مندی مدیریت استان از مدیران نیروگاه شهید منتظری این است که طبق مصوبات گذشته نیروگاه‌هایی که مجبور به استفاده از سوخت مازوت می‌شوند موظف به اجرای سیستم فیلترینگ هستند که نیروگاه منتظری این کار را انجام نداده است.

وی ادامه داد: دلیلی که آنها عنوان می‌کنند این است که صنایعی که می‌خواهند از سوخت دوم استفاده کنند باید فیلترینگ انجام دهند، اما به دلیل اینکه مشغل‌های مازوت سوز این نیروگاه پلمب بوده، مدیران این صنعت، چنین کاری را نکرده‌اند که این دلیل قابل قبولی نیست.

زینیلیان با بیان اینکه در حال حاضر صنایع مستقر در شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان از سوخت گاز استفاده می‌کنند، اضافه کرد: در حال حاضر تمام صنایع اصفهان از گاز استفاده می‌کنند، البته استفاده از این سوخت با محدودیت مواجه است. البته صنایع خارج از شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان همچون سیمان نایین و …. مجوز استفاده از سوخت مازوت را دارند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید