وعده احیای کارخانه‌های آزمایش و قند ممسنی تا 2 ماه آینده / بدهی کارخانه قندممسنی حدود ۳۰ میلیارد تومان است / صف خریداران برای آزمایش

به گزارش ایلنا، فرآیندی برای احیای دو کارخانه قند ممسنی و آزمایش مرودشت تعریف شده است که پیش‌بینی می‌شود بر اساس آن طی یک ماه آینده فاز اول کارخانه قند ممسنی و طی ۲ ماه آینده کارخانه آزمایش نیز به تدریج احیاء و به چرخه تولید بازگردد.

تعطیلی کارخانه آزمایش شوک بزرگی به بازار لوازم خانگی ایران وارد کرد و رفته رفته سکوتی وهم‌آلود در سالن‌های تولید این واحد صنعتی در مرودشت حاکم شد تا جایی که در دهه ۹۰ انتشار خبر نگهداری پیاز و تبدیل این کارخانه به انباری برای احتکار پیاز همگان را غافل گیر کرد.

در روزگار رونق کارخانه قند ممسنی نیز این واحد از مطرح‌ترین نمادهای محصول قند و شکر در ایران بود که در فرآیند خصوصی سازی به بخش خصوصی واگذار و تاکنون بین چندین سرمایه گذار دست به دست چرخیده و حدود ۱۰ سال است که عملا تعطیل و راکد شده است.

احیای این کارخانه‌ها از مطالبات مردم استان فارس و جز مصوبات سفر رئیس جمهور بوده است.

Untitled

بدهی کارخانه قندممسنی حدود ۳۰ میلیارد تومان 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس درباره آخرین وضعیت و تصمیمات عملیاتی شده پیرامون بازگرداندن دو کارخانه قندممسنی و آزمایش به چرخه تولید را بیان کرد: کارخانه قند ممسنی در منطقه محروم واقع شده و احیاء آن حائز اهمیت است زیرا حداقل ۳۰۰ نفر بصورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

محسن ربانی زاده اضافه کرد: این کارخانه زمانی به یک سرمایه گذار و مجددا به شخصی دیگر واگذار می‌شود و این دوره گذار باعث شده که یکسری مشکلات در این کارخانه پیش آید و تعدادی از کارگرانی که قبلا در این مجموعه شاغل بودند اکنون مطالبات به حقی دارند که باید پرداخت شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس با تاکید بر اینکه مطالبات کارگران این مجموعه بررسی شده است، گفت: در پی بررسی‌های صورت گرفته توسط مرجع قضایی بعضی مطالبات واقعی نیست که حدود۳۰ میلیارد تومان بدهی این کارخانه تخمین زده می‌شود.

فرصت ۲ ماه برای احیاء کارخانه قند

این مسئول با بیان اینکه اصل مطالبات کارگران کارخانه قند ممسنی پرداخت شده است، گفت: در سفر اخیر استاندار فارس به شهرستان ممسنی نیز مبلغ ۲ میلیارد تومان بعد جلسه با مالک کارخانه به کارگران پرداخت شد.

وی ادامه داد: در بازدید استاندار از کارخانه مقرر شد که ۲ ماه فرصت برای احیاء این واحد صنعتی به سرمایه گذار داده شود تا در این مدت بتواند روند احیاء این کارخانه را پیگیری کند.

ContentImages_165003

ربانی زاده توضیح داد: به دلیل اینکه سرمایه گذار در دوره‌های گذار این مجموعه نیز وعده‌هایی داده که محقق نشده بود جو بی‌اعتمادی نیز بر فضای این جلسه حاکم بود که به همین دلیل استاندار فارس دستوری مبنی بر اینکه همزمان حضور هیات حمایت نیز در دستور کار قرار گیرد را صادر کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس تاکید کرد: بر همین اساس مکاتباتی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین هیات حمایت کشور نیز صورت گرفته که هفته جاری نیز در تهران پیگیری هایی انجام شد که در پی آن مقرر شد که هیات حمایت بزودی جلسه‌ای تشکیل و با بررسی موضوع احیاء کارخانه قند ممسنی، این موضوع مورد حمایت جدی در سطح ملی قرار گیرد و روند احیاء آن تسریع شود.

14001207000093_Test_PhotoN

احیا فاز یک کارخانه و تبدیل شکر خام به شکر سفید 

وی ادامه داد: براساس اقدامات صورت گرفته پیش بینی می شد که طی یک ماه آینده فاز یک کارخانه قند ممسنی احیاء و شکر خام تبدیل به شکر سفید شود و در فاز دوم نیز فرآوری چغندر قند در این واحد تولیدی انجام شود که دستگاه و تجهیزات مورد نیاز آن طی ۲ ماه اخیر به محل کارخانه منتقل شده است که پیش بینی می شود که فاز دوم این واحد تولیدی نیز طی ۳ ماه آینده فعالیت خود را آغاز و بطور کامل این کارخانه به چرخه تولید بازگردد.

اصرار مسسولان به احیاء برند قدیمی آزمایش

معاون هماهنگی امور اقتصادی فارس در ادامه به آخرین اقدامات و تصمیمات برای بازگشت کارخانه قدیمی آزمایش به چرخه تولید اشاره کرد و گفت: این واحد تولیدی ازجمله کارخانه هایی است که سالها در حالت رکود قرار دارد و فعالیت و تولید مشخصی ندارد.

وی اضافه کرد: هفته جاری بازدیدی از مجموعه کارخانه آزمایش تهران انجام شد و طی سفر رییس جمهوری به استان فارس نیز مقرر شده بود که تولید کارخانه آزمایش در مرودشت آغاز و در مرحله اول ۵۰۰ شغل در این واحد ایجاد شود.

+

ربانی زاده اظهار کرد: در بازدید از کارخانه آزمایش تهران شرایط به گونه‌ای بود که مشاغل متفاوتی در این سایت مستقر شده‌اند. هرچند که این مشاغل باعث اشتغال و تولید پراکنده و متنوعی است اما اصرار مسئولان ارشد استان فارس بر این است که برند قدیمی و ارزشمند آزمایش در مرودشت مجددا احیاء شود که بر این اساس ارتباطی با مدیر پردیس شرکت‌های دانش بنیان برقرار و کمیته‌ای در پی آن تشکیل شد که در زمانی مشخص جلسه‌ای با هیات مدیره گروه اقتصادی پیام برگزار شود تا ایجاد خط تولید با ظرفیت‌ها و توان فارس شکل گیرد و مجددا تولیدات آزمایش را در این خطه شاهد باشیم.

+ (1)

خریداران متعدد کارخانه آزمایش

این مسوول با تاکید بر اینکه مقدمات احیاء کارخانه آزمایش انجام شده است،گفت: خریداران متعددی نیز اکنون حاضر به خرید کارخانه آزمایش مرودشت هستند که این مساله نیز جای مذاکره دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس افزود: احیاء کارخانه آمایش مرودشت با مدیریت فعلی و یا واگذاری آن به سرمایه گذار جدید با همکاری شرکت های دانش بنیان ازجمله راه حل های احیاء کارخانه آزمایش مرودشت است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: برای احیاء این کارخانه نیز مزایده ای برگزار اما ایراداتی بر آن وارد شد که باید بررسی شود و قطعا روند باید در چارچوب قانونی پیگیری شود.
منبع:ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید