پایان غیر منتظره روماریو در بارسلونا

در چنین روزی روماریو بعد از اختلاف با یوهان کرایف بارسلونا را ترک کرد.

به گزارش ایسنا، روماریو، مهاجم برجسته برزیلی  فعالیت حرفه‌ای خود را در سال ۱۹۸۵ در باشگاه واسکو دوگاما آغاز کرد و با این تیم دو بار قهرمان لیگ منطقه ریودو ژانیرو شد. از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ برای آیندهوون به میدان رفت. با این تیم نیز در سال‌های ۱۹۸۹، ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ قهرمان باشگاه‌های هلند شد و در سال ۱۹۸۹ به عنوان مرد سال فوتبال این کشور رسید. او در سال ۱۹۹۳ به بارسلونا پیوست و در این تیم آقای گل باشگاه‌های اسپانیا شد و قهرمانی لیگا را به دست آورد. مربی او یوهان کرایف بود که روماریو را به عنوان “نابغه محوطه جریمه” توصیف ‌می‌کرد. با این حال در این تیم و بعد از اختلاف با یوهان کرایف در چنین روزی در ژانویه ۱۹۹۵ او بارسلونا را ترک کرد.

بعد از جدایی از بارسلونا در سال ۱۹۹۵ ابتدا به صورت قرضی به برزیل برگشت و پیراهن باشگاه فلامینگو را به تن کرد. در فصل ۱۹۹۷ – ۱۹۹۶ در والنسیا مشغول فعالیت بود و پس از ‌آن دوباره به فلامینگو بازگشت. از سال ۲۰۰۰ دوباره عضوی از تیم واسکو دوگاما شد و با این تیم قهرمان کوپا مرکوسور (جام باشگاهی در آمریکای جنوبی از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱) شد و قهرمانی باشگاه‌های برزیل را به دست آورد. روماریو در همان سال به عنوان فوتبالیست سال آمریکای جنوبی برگزیده شد.

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ در تیم فلومیننسه ریودو ژانیرو توپ می‌‍زد. در همان زمان مدتی کوتاه برای تیم السد قطر بازی کرد که این دوره تنها پس از ۱۰ هفته در آوریل سال ۲۰۰۳ با فسخ پیش از موعد قراردادش به پایان رسید. در اکتبر سال ۲۰۰۴ روماریو که به داشتن طبعی احساساتی و تند معروف بود،‌ پس از اختلاف با مربی فلومیننسه از این تیم اخراج شد و دوباره به واسکو دوگاما بازگشت. در فصل ۲۰۰۵ در سن ۴۰ سالگی ۲۲ گل برای واسکودو گاما زد و به این ترتیب آقای گل لیگ فوتبال برزیل شد. این در حالی بود که وی از ابتدای فصل با انتقادهای شدید رسانه‌ها به عنوان کسی که به پایان دوران اوجش نزدیک شده،‌ مواجه بود.

در ۲۰ مه ۲۰۰۷ روماریو هزارمین گل خود را در طول مدت فعالیتش به ثمر رساند. در پیروزی ۳ بر یک تیمش در مقابل اسپورت رسیف وی با یک ضربه کاشته در دقیقه ۴۸ بازی گل سوم تیمش را زد. البته گل شماری روماریو از سوی فیفا به رسمیت شناخته نشد زیرا وی ۹۸ گلی را هم که در دوره نوجوانی زده به حساب آورده بود؛ در حالی که وی تنها موفق به زدن ۹۰۲ گل در بازی‌های رسمی که شامل بازی‌های دوستانه هم می‌شود، شده بود.

در اکتبر سال ۲۰۰۷ در سن ۴۱ سالگی آزمایش دوپینگ وی مثبت و حاوی مصرف ماده فیناسترید اعلام شد. به گفته خودش، او ماه‌ها از این دارو برای جلوگیری از ریزش مو استفاده می‌کرد که این ماده را در بر داشت. در فوریه سال ۲۰۰۸ روماریو اعلام کرد که در ۳۰ مارس ۲۰۰۸ به فعالیت خود پایان می‌دهد. یکی از برترین بازیکنان تاریخ برزیل در ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ اظهار کرد: “دیگر بازی نخواهم کرد. این قطعی است!” دلیل این تصمیم را هم روی فرم نبودن خودش اعلام کرد؛ چرا که در طول مدت محرومیتش اصلا تمرین نکرده بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید