۸۵ درصد فرش تولیدی در چهارمحال و بختیاری ارزش صادراتی دارد

ایسنا/چهارمحال و بختیاری رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد فرش تولیدی در چهارمحال و بختیاری ارزش صادراتی دارد، گفت: بیشترین فرش‌های چهارمحال و بختیاری را قالی شهرکرد و فرخشهر، یلمه بروجن، گبه ریزباف اردل، فرش بختیاری مناطق عشایری و فرش چالشتری تشکیل می‌دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط‌عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری علیرضا جیلان در خصوص راه‌اندازی شهرک تخصصی فرش در استان اظهار کرد: این شهرک در مساحت ۴۲ هکتار راه‌اندازی می‌شود و ارزش افزوده ناشی از فروش فرش برای بافنده محاسبه می‌شود، در این شهرک تمامی زنجیره تولید فرش از تولید پشم تا فروش و صادرات انجام می‌گیرد.

رییس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری افزود: شهرک تخصصی فرش استان کاربری اقامتگاهی و توریستی خواهد داشت و بازاچه‌های فروش، موزه فرش، نمایشگاه، تالار گفتگو و مجموعه‌های اقامتی در این شهرک پیش‌بینی شده است که نقش مهمی در جذب گردشگر ایفا می‌کند.

وی بیان کرد: بیشترین فرش‌های چهارمحال و بختیاری را قالی شهرکرد و فرخشهر، یلمه بروجن، گبه ریزباف اردل، فرش بختیاری مناطق عشایری و فرش چالشتری تشکیل می‌دهد.

جیلان با تاکید بر اینکه ۸۵ درصد فرش تولیدی در چهارمحال و بختیاری ارزش صادراتی دارد، گفت: فرش استان با تصویب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۰ به ثبت جهانی نشان جغرافیایی رسید و در سال ۹۶ نیز لوح ثبت جهانی فرش بختیاری با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران در شهرکرد رونمایی شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید